Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 18 maj 2009 źródło: Biuro Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia

Informacja o wyskości zwrotu kosztów leczenia za granicą przekazywana jest przez NFZ osobie wnioskującej w postaci pisma informującego. Co prawda w ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych ( Dz. U. Nr 210 poz. 2135 z poźn. zm.) wskazano przypadki w jakich Fundusz wydaje decyzje, jednakże zwrot kosztów leczenia za granicą nie został zaliczony do tej kategorii. W związku z tym pismo może nie zawierać informacji o możliwości odwołania się.

 



Jeżeli z pisma wynika, iż NFZ zdecydował zwrócić jedynie część poniesionych za granicą kosztów należy się skontaktować z właściwym oddziałem NFZ w celu wyjaśnienia kwestii. Różnice między kwotą wnioskowaną a przyznaną mogą  wynikać z wielu powodów, np. uznanie jedynie części świadczenia za niezbędne.

Należy zaznaczyć, że oddziały wojewódzkie w takich przypadkach nie ustalają same, we własnym zakresie - kosztów leczenia. NFZ kieruje do tzw. instytucji łącznikowej w Niemczech (Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung Ausland (DVKA)) zapytanie dotyczące wartości udzielonego świadczenia. DVKA weryfikuje zarówno rodzaj usługi jak i jej wartość i następnie przesyła te informacje do Polski. Dopiero na tej podstawie następuje zwrot kosztów leczenia.
Tym niemiej właściwy oddział wojewódzki powinien wyjaśnić – jakie otrzymał dane z DVKA, ponieważ na tej podstawie dokonano zwrotu.

Zgodnie z rozporządzeniem Rady (EWG) nr 574/72 wiążącym wszystkie państwa członkowskie ustala się kwartalne kursy wymiany walut w celu dokonania zwrotu kosztów leczenia jakie poniósł ubezpieczony podczas pobytu na terenie państwa członkowskiego. Na tej podstawie NFZ powinien dokonywać przeliczeń waluty obcej na polską.

W przypadku, gdy oddział NFZ wystosował pismo, które nie w pełni odpowiada wnioskowi można ponownie taki wniosek złożyć  z prośbą o ponowne rozpatrzenie kwestii, ze wskazaniem właściwej wg. Państwa podstawy prawnej.  Można również starać się we własnym zakresie wyjaśniać w DVKA różnice między kwotą wnioskowaną, a przyznaną.









Zobacz podobne artykuły


Badania jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie może zlecić wszystkich dowolnych badań i choć jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie nas wszelkimi możliwymi środkami to jednak jego zakres działania jest ograniczony przepisami. Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 określa jakie badania mogą zostać zlecone w ośrodkach  Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
...
czytaj wiecej
Kampania "Prawa Pacjenta Moje Prawa"
Początkiem kwietnia 2008 roku  z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej rozpoczęła się ogólnopolska kampania informacyjna „Prawa Pacjenta, Moje Prawa”. Kampania ma na celu propagowanie wiedzy dotyczącej praw przysługujących pacjentom oraz ma zachęcać do aktywnego poszukiwania informacji o swojej chorobie i możliwościach leczenia.
...
czytaj wiecej