Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 18 maj 2009 źródło: Biuro Praw Pacjenta przy Ministrze Zdrowia

Każdego roku z powodu szkodliwości palenia tytoniu w Unii Europejskiej umiera niemal milion obywateli. Komisja Europejska postanowiła przeznaczyć nowe środki na walkę z tym śmiercionośnym nałogiem. Poza działaniami legislacyjnymi, podjęła starania na rzecz edukacji społeczeństwa w zakresie szkodliwości palenia tytoniu, a zadanie to zdecydowała się powierzyć młodym ludziom.

 Budżet kampanii „HELP – dla życia bez tytoniu” zaplanowano na 34 mln euro.

Nowa odsłona kampanii (2009-2010), realizowanej już na terenie Unii Europejskiej w latach ubiegłych, skoncentrowana została na trzech głównych obszarach: pomocy w zerwaniu z nałogiem, informowaniu i wspieraniu osób najbardziej podatnych na rozpoczęcie palenia oraz wywołanie dyskusji na temat biernego palenia, które rocznie jest przyczyną śmierci niemal 80 tys. europejczyków. Kampania skierowana jest przede wszystkim do osób młodych, między 15 a 34 rokiem życia, gdyż właśnie w tej grupie wiekowej dane dotyczące przyrostu liczby palących są najbardziej niepokojące. Do grupy osób wyjątkowo podatnych na rozpoczęcie palenia zakwalifikowano młodzież szkolną, (przede wszystkim dziewczęta) która często ma trudności z odparciem presji palących rówieśników.

Strategia działań nowe kampanii powstała w oparciu o wnioski sformułowane podczas konferencji „Komunikacja zdrowia – przykład tytoniu”, która odbyła się w Brukseli w dniach 9-11 października 2008. Ponieważ głównymi adresatami kampanii są ludzie młodzi, Komisja Europejska postanowiła zwrócić się właśnie do nich z prośbą o pomoc w tworzeniu pozytywnego wizerunku niepalenia i promowaniu zachowań prozdrowotnych. Zdaniem ekspertów, tylko zaangażowanie młodych ludzi w realizacje kampanii może przynieść oczekiwane efekty. - Organizacje młodzieżowe, które współpracują z młodymi ludźmi i pozwalają im się rozwijać, są kluczowymi elementami stymulującymi aktywne obywatelstwo. Działania prospołeczne powinny zmierzać w kierunku promowania zdrowego stylu życia – stwierdziła podczas październikowej konferencji Ines Elise Prainsack, przedstawicielka Europejskiego Forum Młodzieży. - Młodzi ludzie mogą i powinni decydować o swoim własnym zdrowiu – dodała.

Chęć uczestnictwa w tegorocznej kampanii potwierdziły już liczne europejskie organizacje młodzieżowe (m.in.: m.in. Europejskie Stowarzyszenie Studentów Medycyny (EMSA), Europejskie Stowarzyszenie Studentów Pielęgniarstwa (ENSA), Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny (IFMSA), Europejska Federacja Stowarzyszeń Studentów Psychologii (EFPSA) oraz Forum Młodych „Jeunesse”). Nad realizacją międzynarodowego projektu czuwać będzie konsorcjum agencji Ligaris i Carat Global Management, które ściśle współpracuje z ekspertami z zakresu zdrowia publicznego, organizacjami pozarządowymi, organizacjami młodzieżowymi oraz regionalnymi i krajowymi instytucjami administracji zdrowia państw członkowskich UE. Prowadzeniem kampanii na terenie Polski zajmie się agencja Telma Group Communications.

Oficjalną datę rozpoczęcia nowej kampanii wyznaczono na 31 maja, czyli na Światowy Dzień Bez Tytoniu. W międzyczasie kontynuowana będzie europejska akcja informacyjna dotycząca zagrożeń wynikających z palenia tytoniu. W największych miastach zostaną zorganizowane specjalne eventy, podczas których można będzie m.in. zmierzyć poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Działania te będą podejmowane jednocześnie na terenie wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej.

Więcej informacji udziela:
Katarzyna Rąkowska
(0-42) 678 55 29, 661 455 078

Zobacz podobne artykuły


Jak przetwać rzucanie palenia
Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rzucenie palenia. Nawet po 40 latach palenia twój organizm jest w stanie naprawić wyrządzone przez tytoń szkody. Jeśli łatwo się męczysz, brakuje Ci tchu, masz problemy ze snem, to przyczyną tych dolegliwości może być właśnie palenie tytoniu. Trudny czas rzucania palenia pomoże Ci przestrzeganie 15 zasad....
czytaj wiecej
Sprawdz swój poziom uzależnienia nikotyną
W prosty sposób możesz sprawdzić poziom swojego uzależnienia od nikotyny. Wystarczy poświęcić jedną minutę by zobaczyć czy Twój poziom nałogu jest niski, średni czy wysoki. Określenie tego poziomu pozwoli Ci odpowiednio dopasować terapię, która pomoże w trakcie rzucania palenia....
czytaj wiecej