Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Tomografia ultradźwiękowa do wykrywania raka

data dodania artykułu: 12 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej opracowali technologię, która pozwoli na wczesne wykrywanie patologii w tkankach biologicznych oraz rozpoznawanie nowotworów złośliwych. Autorami metody, zwanej ultradźwiękową tomografią transmisyjną (UTT) do wczesnego wykrywania zmian patologicznych w piersiach kobiet, są dr hab. inż. Tadeusz Gudra, dr inż. Krzysztof J. Opieliński i mgr inż. Juliusz S. Bednarek z Instytutu Telekomunikacji, Teleinformatyki i Akustyki. Technologia otrzymała jedną z nagród I stopnia ubiegłorocznego konkursu Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo- Technicznych NOT.

 



Jak wyjaśniają naukowcy, osiągnięcie dotyczy nowej metody wizualizacji struktury wewnętrznej ośrodków biologicznych. Dzięki niej znacznie wzrasta rozdzielczość uzyskiwanych obrazów.

W ultrasonografii powszechnie stosuje się metodę opartą na pomiarze odbić na granicach struktur różniących się impedancją (oporem pozornym -PAP ) akustyczną. W odróżnieniu od niej, nowa metoda pozwala na uzyskiwanie obrazów struktury wewnętrznej na podstawie pomiarów różnych parametrów akustycznych ośrodka, dzięki czemu możliwe jest uzyskiwanie obrazów o znacznie większej rozdzielczości.

Opracowana metoda jest ukierunkowana głównie na wczesną diagnostykę zmian nowotworowych w piersiach kobiet bez ograniczeń wiekowych.

POLSKI TOMOGRAF ULTRADŹWIĘKOWY DO BADANIA PIERSI KOBIET

Jak informują dr hab. inż. Gudra, dr inż. Opieliński i mgr inż. Bednarek, pomimo znaczących postępów w rozwijaniu metody UTT na całym świecie przez różnych badaczy, nie jest jeszcze seryjnie produkowany żaden ultradźwiękowy tomograf transmisyjny. W wyniku prowadzonych przez nich prac na przestrzeni kilku lat powstało 29 publikacji, w tym 15 artykułów naukowych opublikowanych w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz 14 referatów naukowych prezentowanych na konferencjach krajowych i zagranicznych.

Autorzy nagrodzonej technologii opracowują stosowne zgłoszenie patentowe.

Dotychczasowe wyniki ich badań pozwoliły skonstruować unikalne stanowisko badawcze do UTT w geometrii równoległopromieniowej i metodą odbiciową. Aktualnie prowadzone są rozmowy z firmą działającą w kraju w sprawie wdrożenia opracowania w zakresie diagnostyki medycznej. Zapadły już decyzje dotyczące podpisania listu intencyjnego oraz umowy związanej z budową prototypu tomografu ultradźwiękowego do badania piersi kobiet.









Zobacz podobne artykuły


Czerniak - badania znamion
Do regularnego badania znamion oraz ochrony skóry przed nadmierną ekspozycją na promienie UV zachęcali dermatolodzy 27 kwietnia na konferencji prasowej w Warszawie. Zainaugurowano na niej kampanię pt.: "Badaj znamiona! Dzień walki z czerniakiem". "Czerniak jest nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów, czyli komórek barwnikowych produkujących barwnik melaninę....
czytaj wiecej
Rak sutka - objawy
Choroba nowotworowa w początkowej fazie zazwyczaj przebiega bezobjawowo. Pewne dolegliwości pojawiają się w późniejszych etapach zaawansowania i nie są charakterystyczne. Wymienione poniżej symptomy / objawy mogą być także sygnałem zupełnie innych schorzeń, nie należy ich jednak lekceważyć. Wczesne wykrycie i zastosowanie odpowiedniej terapii daje największą szansę na całkowite wyleczenie.
...
czytaj wiecej