Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Geny odpowiedzialne za przerzuty raka do mózgu

data dodania artykułu: 08 maj 2009 źródło: PAP - Nauka w Polsce

Gen o długiej nazwie ST6GALNAC5 stanowi rodzaj biletu umożliwiającego komórkom nowotworowym wstęp do mózgu - informują naukowcy z USA na łamach pisma "Nature". Autorzy pracy mają nadzieję, że ich odkrycie przyczyni się do opracowania leków zapobiegających powstawaniu przerzutów. Mózg ma bardzo dobre zabezpieczenie tzw. barierę krew-mózg dzięki której ciężko jest przeniknąć różnym substancjom i komórkom do jego wnętrza.

 



Jest to naturalna ochrona, utrudniająca przedostawanie się szkodliwych substancji z krwi do mózgu. Pod względem anatomicznym zbudowana jest ze śródbłonka naczyń krwionośnych i tkanki glejowej, znajdujących się w ośrodkowym układzie nerwowym. Dotychczas nie wiadomo było jak komórki nowotworowe przenikają przez barierę i dostają się do mózgu.

Joan Massague wraz z kolegami z Memorial Sloan-Kettering Cancer Center odkryli trzy geny, które u myszy odpowiadają za powstawanie przerzutów raka piersi do mózgu. Dwa z nich - COX2 i HBEGF były już wcześniej znane ze swojej roli w powstawaniu przerzutów tego nowotworu do płuc. Trzeci gen o długiej nazwie ST6GALNAC5 jest specyficznie zaangażowany w powstawanie przerzutów do mózgu.

Autorzy badań zaobserwowali, że ST6GALNAC5 jest enzymem aktywnym w warunkach fizjologicznych jedynie w tkance nerwowej mózgu. Za jego pośrednictwem zachodzi u chorych reakcja powstawania osłonki na powierzchni komórek raka piersi, co umożliwia im przekroczenie bariery krew - mózg. Zdaniem naukowców ST6GALNAC5 jest potencjalnie bardzo ciekawym celem terapii.









Zobacz podobne artykuły


Prześwietlanie raka
Analizując obraz próbki skóry w podczerwieni za pomocą spektrometru pracującego w podczerwieni FTIR możliwe jest wykrycie komórek różnych nowotworów skóry. Metoda ta jest porównywalnie precyzyjna, jak dotąd stosowane techniki, a dzięki komputerowemu wsparciu - zdecydowanie szybsza, donosi "The Analyst"....
czytaj wiecej
Miesiąc Świadomości Raka Jelita Grubego
Rak jelita grubego w większości przypadków jest możliwy do wyleczenia, wystarczy, że zostanie wcześnie zdiagnozowany - podkreślali w piątek w Warszawie organizatorzy happeningu, który jest częścią obchodów Miesiąca Świadomości Raka Jelita Grubego.
...
czytaj wiecej