Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


Osoba towarzysząca podczas rehabilitacji

data dodania artykułu: 14 kwiecień 2009 źródło: Ministerstwo Zdrowia
Niekiedy zdarzają się sytuacje, że jako pacjenci chcielibyśmy aby w czasie trwania zabiegu rehabilitacyjnego znajdowała się z nami w pomieszczeniu osoba nam bliska. Czy zatem jest taka możliwość? Czy osoba wykonująca zabieg może wyprosić z gabinetu osobę której obecności sobie życzymy?


Nie istnieją przepisy zakazujące lub regulujące obecności osób postronnych przy wykonywaniu zabiegów w sytuacji gdy pacjent życzy sobie ich udziału. Obowiązujące przepisy, tj. ustawa z dnia 30 sierpnia 1991r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. Nr 91, poz. 408, z późn. zm.) mówią, że pacjent ma prawo do intymności i świadczeń udzielanych w obecności jedynie niezbędnego ze względu na rodzaj świadczenia personelu medycznego, chyba że leczenie przeprowadzono w klinice, szpitalu czy też innej jednostce, w której kształcą się studenci, lekarze albo inny personel medyczny. Takie obostrzenia występują natomiast w przypadku szczególnych pomieszczeń Zakładu Opieki Zdrowotnej np. ścisły zakazu wstępu na Blok Operacyjny.

Jeżeli pacjent oczekuje obecności postronnych osób podczas zabiegu to taka zgoda zależeć będzie od rodzaju udzielanych świadczeń. Podczas zabiegów pacjent pozostaje pod opieką rehabilitanta, który odpowiada za jego bezpieczeństwo, zaś niektóre zabiegi rehabilitacyjne wymagają szczególnej ostrożności za strony pracownika. Ważnym też jest zaznaczenie, że są zabiegi, które z uwagi na rodzaj wykluczają obecność osób towarzyszących w miejscu ich wykonywania np. kriokomora lub też ograniczają np. hydroterapia.
Ponadto istotnym jest również zachowanie się osoby towarzyszącej podczas zabiegów, ponieważ jej obecność nie może w najmniejszym stopniu zakłócać lub utrudniać leczenia. 

W rezultacie – jeżeli z uwagi na rodzaj zabiegu lub/i zachowanie się osoby postronnej – rehabilitant nie może wykonać świadczenia, to może poprosić o opuszczenie pomieszczenia przez osobę towarzyszącą pacjentowi. Pokrewieństwo nie ma w tym przypadku znaczenia.







Zobacz podobne artykuły


Komu lekarz może udzielić informacji o stanie zdrowia pacjenta.
Lekarz ma obowiązek udzielać pacjentowi lub jego ustawowemu przedstawicielowi przystępnej informacji o jego stanie zdrowia, rozpoznaniu, proponowanych oraz możliwych metodach diagnostycznych, leczniczych, dających się przewidzieć następstwach ich zastosowania albo zaniechania, wynikach leczenia oraz rokowaniu.
...
czytaj wiecej
Badania jakie może zlecić lekarz pierwszego kontaktu
Lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej nie może zlecić wszystkich dowolnych badań i choć jego zadaniem jest diagnozowanie i leczenie nas wszelkimi możliwymi środkami to jednak jego zakres działania jest ograniczony przepisami. Załącznik Nr 2 do zarządzenia Nr 69/2007/DSOZ z dnia 25 września 2007 określa jakie badania mogą zostać zlecone w ośrodkach  Podstawowej Opieki Zdrowotnej.
...
czytaj wiecej