Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


O ile skaraca życie wypalony papieros

data dodania artykułu: 07 kwiecień 2009 źródło: Clinical Correspondence
Clinical Correspondence opublikował badania pary naukowców: Helmuta Gohlke?a z Herz-Zentrum w Niemczech i profesora Salima Yusufa z McMaster University, Ontario, Kanada, którzy obliczyli o ile minut skraca życie wypalenie jednego papierosa. Badania są zaskakujące i znacznie się różnią od powszechnie znanych 7 minut.


Palenie tytoniu jest ważnym czynnikiem ryzyka chorób serca, raka i skutkuje skróceniem oczekiwanej długości życia. Badania przeprowadzone na grupie brytyjskich lekarzy oparte na 50-o letnich obserwacjach umożliwiły w miarę dokładnie oszacować czas, o jaki 1 papieros skraca życie.

Metodologia obliczeń:
W badaniach wzięto pod uwagę lekarzy urodzonych pomiędzy 1920 a 1929 rokiem. W wieku 60 lat grupę lekarzy palących cechowało 3-krotnie większe ryzyko śmierci w porównaniu z tymi, którzy nigdy nie palili i podobne szanse przeżycia jak u lekarzy, którzy byli starsi o 15 lat, ale nigdy nie palili. Badani zaczynali palić w wieku 18 lat i palili średnio po 18 papierosów dziennie do 60 roku życia. W wyniku tego stracili średnio po 15 lat życia. 15 lat to 7 884 000 minut (15 lat x 365 dni x 24 h x 60 min) straconego życia. Liczba wypalonych papierosów w ciągu 42 lat, czyli od 18 do 60 roku życia wynosiła 275 940 (42 lata x 365 dni x 18 papierosów/dzień).

Czas skróconego życia poprzez wypalenie 1 papierosa możemy obliczyć poprzez podzielenie 7 884 000 minut przez liczbę wypalonych papierosów: 275 940 i otrzymamy 28,57 minut straconego życia przez każdego wypalonego papierosa. Jest to bardzo dużo – prawie 30 minut, więcej niż do tej pory sugerowano, a efekty są podobne dla kobiet i mężczyzn. W badaniach udowodniono również, że każdy wypalony papieros zwiększa ryzyko zawału serca o 5,6%.

Czy nie warto zastanowić się nad rzuceniem palenia?
Zobacz podobne artykuły


Dym papierosowy wchodzi w interakcje z lekami
Palenie papierosów zarówno czynne jak i bierne może zakłócać działanie i obniżać skuteczność niektórych leków, w tym wielu leków stosowanych w psychiatrii, nasennych czy na astmę - alarmował prof. Andrzej Stańczak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi na konferencji prasowej w Warszawie. Konferencję zorganizowano w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych....
czytaj wiecej
Dym tytoniowy - skład chemiczny
Dym tytoniowy to prawie 4 000 (słownie: cztery tysiące!) związków chemicznych. Ponad 40 z nich określono jako substancje rakotwórcze. Działanie tych związków ma wpływ nie yko na palących ale także na wszystkie osoby znajdujące się w pobliżu źródła dymu tytoniowego. Ponżej przedstawimy tylko niektóre substancje - czy warto dobrowonie aplikować je w nasz organizm?
...
czytaj wiecej