Newsletter
Jeśli chcesz otrzymywać drogą elektroniczą porady dotyczące zdrowego trybu życia, nowości na rynku farmaceutycznym, lub interesują Cię tematy okołomedyczne w poniższe pole wpisz swój adres e-mail.

Baza wiedzy

Nasi partnerzy

Najczęściej szukane
zobacz wszystkie szukane wyrażenia


data dodania artykułu: 07 kwiecień 2009 źródło: Serwis Nauka w Polsce PAP
Naukowcy znaleźli związek między przewlekłym stanem zapalnym a depresją. Enzym, który wywołuje objawy depresji pod wpływem przewlekłego stanu zapalnego, zidentyfikowali naukowcy z USA. Artykuł na ten temat publikuje pismo "Journal of Immunology". Lekarze od dawna wiedzą, że pacjenci z przewlekłymi chorobami o podłożu zapalnym, jak choroba wieńcowa serca czy reumatoidalne zapalenie stawów są bardziej ...


... narażeni na depresję. Niektóre leki o działaniu prozapalnym - np. interferon-alfa, stosowany w leczeniu zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (WZW C) czy złośliwego raka skóry - czerniaka, również wywołują objawy depresji u znacznej grupy pacjentów.

W swoich najnowszych badaniach naukowcy z Uniwersytetu Stanu Illinois podawali myszom szczepionkę BCG przeciw gruźlicy. Zawiera ona żywe, choć pozbawione zdolności chorobotwórczych, prątki gruźlicy. BCG wywołuje u gryzoni słaby, przewlekły stan zapalny, co można ocenić mierząc - we krwi i w mózgu - poziom pewnych białek odpornościowych (tzw. cytokin prozapalnych) wywołujących zapalenie. Ich rola polega m.in. na zwalczaniu infekcji.

Po szczepionce myszy mają typowe objawy chorobowe, jak brak apetytu i obniżona aktywność, ale nawet gdy wszystko to minie, ciągle obserwuje się u nich zachowania odpowiadające stanom depresyjnym u ludzi. Gryzonie są na przykład bardziej bierne w sytuacjach trudnych, w porównaniu z myszami, którym nie podano BCG. Zanurzone na kilka minut w wiadrze z wodą, nie starają się tak usilnie z niego wydostać i przez dłuższy czas pływają biernie. Innymi słowy, łatwiej się poddają. "Ta mysia depresja mija po podaniu zwierzętom leków przeciwdepresyjnych" - mówi jeden z autorów pracy prof. Keith Kelley.

W najnowszych doświadczeniach naukowcy zaobserwowali, że pod wpływem BCG w mózgu rośnie produkcja dwóch cytokin prozapalnych - czynnika nekrozy nowotworów alfa (TNF-alfa) oraz interferonu gamma (IFN-gamma). Związki te z kolei aktywują gen kodujący enzym IDO (2,3-dioksygenaza indolaminy), który jest od dawna podejrzewany o udział w rozwoju depresji.

IDO rozkłada aminokwas o nazwie tryptofan, który jest prekursorem serotoniny - związku pozytywnie wpływającego na nasz nastrój. Badacze podejrzewali więc, że depresja obserwowana u myszy i pacjentów z przewlekłym stanem zapalnym może być spowodowana spadkiem serotoniny w mózgu.









Zobacz podobne artykuły


Nowy lek przeciwlękowy
Lęk, choć podobny do strachu, w odróżnieniu od niego, występuje bez konkretnej przyczyny. To element wielu chorób, m.in. depresji, nerwic czy schizofrenii. Stosowane obecnie leki łagodzą objawy lęku, ale mogą powodować także wiele skutków ubocznych dla stosujących je pacjentów - mówi farmakolog Katarzyna Stachowicz z Zakładu Neurobiologii Instytutu Farmakologii Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.
...
czytaj wiecej
Badania potwierdzają silny związek depresji z bólem
Najnowsze ogólnopolskie badania potwierdzają, że niemal połowa pacjentów z różnego rodzaju dolegliwościami fizycznymi ma zaburzenia depresyjne - podkreślali lekarze na konferencji prasowej w Warszawie. Zorganizowano ją z okazji obchodów Ogólnopolskiego Dnia Walki z Depresją, który przypada 23 lutego....
czytaj wiecej